Pinkst’Art Zuidplas is een lokale kunstmanifestatie die inmiddels een vaste traditie is geworden in de gemeente Zuidplas. De geschiedenis ervan gaat ruim een kwart eeuw terug.
Ontstaan (1999)
Pinkst’Art begon in 1999 in Nieuwerkerk aan den IJssel als initiatief van lokale kunstenaars. Het doel was om kunst dichter bij de inwoners te brengen en kunstenaars uit de regio een podium te geven.
Het concept was vanaf het begin vrij laagdrempelig:
-
kunstenaars openen hun atelier of een expositieruimte
-
bezoekers kunnen van locatie naar locatie gaan (vaak per fiets)
-
er ontstaat zo een kunstroute door de dorpen.
Groei tot regionale kunstroute
In de jaren daarna groeide het evenement uit tot een bekende jaarlijkse activiteit in de regio.
De route verspreidde zich over meerdere dorpen van de huidige gemeente Zuidplas:
-
Zevenhuizen
-
Moerkapelle
-
Nieuwerkerk aan den IJssel
-
Moordrecht
-
soms ook Oud-Verlaat.
Tijdens het pinksterweekend stellen tientallen kunstenaars hun werk tentoon, variërend van schilderijen en beeldhouwwerken tot fotografie en mixed media. Vaak gaat het om 40 tot 50 kunstenaars en meer dan 150 kunstwerken.
Organisatie
De manifestatie wordt georganiseerd door de Stichting Beeldende Kunst Zuidplas, een stichting die zich inzet om beeldende kunst in de gemeente te stimuleren en kunstenaars met publiek te verbinden.
✅ Kort samengevat:
Pinkst’Art is een sinds 1999 bestaande kunstroute in Zuidplas waarbij lokale kunstenaars tijdens het pinksterweekend hun werk tonen in ateliers en tijdelijke expositieruimtes. Het evenement begon klein in Nieuwerkerk aan den IJssel en groeide uit tot een regionaal cultureel evenement met tientallen kunstenaars en meerdere locaties.